Projekt "Inwestuj w Pomorskie" (zakończony)

Inwestuj w Pomorskie - image o projekcie PL

Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., Zarządzający Słupską Specjalną Strefą Ekonomiczną w partnerstwie z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną Sp. z o.o. zakończyła realizację partnerskiego projektu pt. „Inwestuj w Pomorskie – promocja atrakcyjności inwestycyjnej regionu Województwa Pomorskiego w krajach Skandynawskich wraz z doradztwem dotyczącym obsługi potencjalnych inwestorów”. Projekt dotyczył promocji  atrakcyjności inwestycyjnej Województwa Pomorskiego oraz specjalnych stref ekonomicznych i parów naukowo-technologicznych zarządzanych przez partnerów projektu.

Projekt współfinansowany był przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013, Poddzialanie 1.6.1 Promowanie atrakcyjności regionu. Projekt realizowany był w okresie 1.03.2011-30.04.2012 r.

Jako cel wizyt obrano trzy kraje skandynawskie: Danię, Norwegię i Szwecję. Dzięki czynnemu wsparciu, zarówno organizacyjnemu, jak i merytorycznemu, Wydziałów Promocji Handlu i Inwestycji Polskich Ambasad zorganizowano promocyjne seminaria i konferencje biznesowe w każdych z tych krajów.
Do współpracy zaproszono także Centrum Obsługi Inwestora Agencji Rozwoju Pomorza S.A. i wspólnie promowano Województwo Pomorskie podczas wizyt w Skandynawii. 
Promocja odbywała się także na międzynarodowych targach przemysłowych „Hi-Industry 2011” w Herning w Danii oraz na międzynarodowych targach podwykonawców przemysłowych „Elmia Subcontractors 2011” w Jonkoping w Szwecji, gdzie przy współpracy Ambasad zorganizowano wspólne konferencje.

Dodatkowo przy udziale lokalnych izb gospodarczych: m.in. w Stavanger i Trondheim w Norwegii (pod patronatem WPHI z Oslo i Honorowego Konsula Polski w Trondheim) oraz w Szwecji: podczas konferencji w siedzibie Ambasady Polskiej w Sztokholmie i spotkaniu biznesowym w Goteborgu, przy współudziale Polsko-Szwedzkiej Izby Gospodarczej, Stockholm Business Region Development i Business Region Goteborg, zorganizowano szereg spotkań biznesowych z przedsiębiorcami skandynawskimi.

Ponadto uczestnicy wizyt studyjnych w powyższych krajach zapoznali się ze strukturą i funkcjonowaniem skandynawskich parków naukowo-technologicznych, inkubatorów, klastrów i centrów badawczo-rozwojowych. Poznali także szeroki wachlarz instytucji wspierających firmy, m.in. w innowacyjnych branżach i działających w sektorze wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych. Każda z tych instytucji wypracowała sobie swoje strategie działania.
Dzięki pozyskanym kontaktom i odbytym wizytom uczestnicy mogli wymienić się swoimi doświadczeniami ze Skandynawami oraz poszerzyć swoją wiedzę. Ma to istotne znaczenie biorąc pod uwagę przyszłe administrowanie przez Pomorską Agencję Rozwoju Regionalnego ze Słupska (lidera projektu) budowanego Słupskiego Inkubatora Technologicznego oraz istniejącego Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego zarządzanego przez partnera, czyli Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną.

Końcowym etapem projektu była konferencja pt. „Pomorze-Skandynawia – transfer najlepszych praktyk oraz szanse i rozwój współpracy gospodarczej”, która odbyła się 26 Marca 2012 r. na terenie Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego, podczas której przedstawiono rezultaty i efekty projektu. Do współpracy zaproszono Skandynawsko-Polską Izbę Gospodarczą, Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz partnerów poznanych podczas wizyt w krajach skandynawskich.

W panelu „biznesowym” konferencji wystąpili przedstawiciele skandynawskich firm, które zainwestowały w Polsce i w Województwie Pomorskim. Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele firm:

Tritec Polska Sp. z o.o. – norweska firma z branży metalowej, projektująca i produkująca elementy i części do przemysłu offshore (od prostych narzędzi do złożonych linii produkcyjnych) wykorzystująca najnowocześniejsze narzędzia w inżynierii, aktualnie zlokalizowana w Słupsku, a w ramach ekspansji zamierza wybudować zakład
w Podstrefie „Redzikowo” Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Scania Production Slupsk S.A. – szwedzka firma z ponad 100-letnim doświadczeniem, która jest globalnym producentem pojazdów użytkowych, posiadającym fabryki na całym świecie. W słupskim zakładzie od 1992 roku produkuje i montuje autobusy. Jest jednym z największych pracodawców w rejonie słupskim.

Peter Nielsen & Partners Law Office – firma duńska z wieloletnim doświadczeniem i renomą, świadcząca usługi w udzielaniu pomocy prawnej i doradztwie spółkom zagranicznym (i nie tylko) inwestującym w Polsce. Firma prowadzona przez duńskiego adwokata Petera Nielsena (będącego w latach 2005-2009 honorowym konsulem Polski w Południowej Danii) pomaga także duńskim przedsiębiorcom w zakładaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej na terenie naszego kraju.

DNV Poland Sp. z o.o. - niezależna norweska fundacja istniejąca od 1864r, której misją jest ochrona życia, mienia i środowiska. Łącząc tradycyjne wartości z nowoczesnymi technologiami, pomagamy naszym klientom zarządzać ich ryzykiem.
Przedsiębiorcy skandynawscy zaprezentowali swoją działalność w Polsce i zachęcili do inwestowania w naszym regionie. 

W panelu „dobrych praktyk skandynawskich” swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele następujących instytucji:
Z Norwegii – „SIVA” Norweska Agencja Rozwoju Przemysłu z siedzibą w Trondheim. Instytucja, której właścicielem jest norweskie Ministerstwo Gospodarki i Handlu. SIVA wspiera i posiada udziały w 25 parkach naukowo-technologicznych, 50 inkubatorach biznesowych, 54 zorganizowanych centrach biznesu, 12 Norweskich Centrach Ekspertyz oraz 51 przemysłowych nieruchomościach. Drugą instytucją norweską, która zaszczyciła nas swoja obecnością, działającą przy współpracy z SIVA był CAMPUS KJELLER – park naukowo technologiczny.

Ze Szwecji – ‘KISTA SCIENCE CITY AB” – Miasto Nauki Kista, instytucja zarządzającą słynnym klastrem z sektora innowacji z branży ICT.

Z Danii – ENERGY ACADEMY – akademii energii odnawialnej zlokalizowanej na Wyspie Samsoe – wyspie, leżącej na wschód od Półwyspu Jutlandzkiego niemalże całkowicie uniezależnionej od konwencjonalnych źródeł energii.

Przedstawiciele powyższych instytucji podzielili się swoimi doświadczeniami i przekazali nam najlepsze praktyki, zarówno pod względem administracyjnym, marketingowym jak i praktycznym. Kolejnym istotnym aspektem ich wizyty była chęć współpracy ze stroną polską przy realizacji projektów międzynarodowych.

Konferencja stanowi pierwszy krok do rozpoczęcia międzynarodowej współpracy i ma zachęcić do zapoznania się z potencjałem jaki oferują skandynawscy partnerzy. Wartym podkreślenia jest fakt, że partnerzy skandynawscy są bardzo otwarci na współpracę.

Kolejnym rezultatem projektu była wizyta przedstawicieli „ SIVA” – Norweskiej Agencji Rozwoju Przemysłu oraz Akademii Energii Odnawialnej z Danii podczas spotkania z słupskimi samorządowcami i przedstawicielami lokalnych uczelni wyższych, które odbyło się 27 marca br. w siedzibie Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Słupsku.
Podczas spotkania partnerzy skandynawscy zachęcali do współpracy w zakresie transferu wiedzy i innowacji oraz do efektywnego wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Głównym aspektem jest stworzenie przez Pomorską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A., przy współpracy lokalnych władz i uczelni, Bałtyckiego Centrum Czystej Energii. Skandynawscy partnerzy są bardzo otwarci, o czym świadczy podjęcie wstępnych działań do sformalizowania obustronnej współpracy.
Ponadto, Skandynawom przedstawiono ofertę inwestycyjną Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Słupskiego Inkubatora Technologicznego. Następnie po spotkaniu odbyła się wizja lokalna SIT oraz terenów SSSE.

Pomimo faktu zakończenia niniejszego projektu, zachęcamy wszystkie zainteresowane instytucje i firmy do kontaktu i współpracy. Projekt ten stanowi pierwszy krok w rozwoju Polsko-Skandynawskiej współpracy na naszym terenie. Zamierzamy kontynuować działania promocyjne na terenie Skandynawii oraz organizację rewizyt do Polski.

Istotnym , kolejnym działaniem, mającym na celu wsparcie lokalnych przedsiębiorstw będą organizowane przez nas wyjazdy promocyjne do Skandynawii. Zamierzamy we współpracy z Wydziałami Promocji Handlu i Inwestycji zorganizować polsko-skandynawskie spotkania B2B dla firm.

Zespół projektu zachęca do kontaktu i współpracy !

Bartosz Świtała - kierownik projektu
tel. (+48) 59 840 11 73
kom. (+48) 604 450 206
e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Przejdź do strony PARR, gdzie publikujemy aktualne informacje na temat realizowanych projektów UE  PRZEJDŹ

Wprowadził: Bartosz Świtała

SIT logo kolor v9

Wystartuj z nami

logo SSSE pl

Inwestuj z nami

logo PARR pl

Rozwijaj się z nami