Baner 1-PL-misja-daniaDelegacja 5 pomorskich firm z branży eko-technologii nawiązywała kontakty biznesowe i pozyskała cenną wiedzę branżową na targach Agromek 2014 w Danii.

Uczestnicy odwiedzili jedną z największych imprez wystawienniczych sektora rolnego w Europie, która odbyła się w dniach 25-28 listopada 2014 r. w Herning na Jutlandii (ponad 550 wystawców, blisko 50 tysięcy odwiedzających). Targi prezentowały całą gamę produktów i technologii związanych bezpośrednio z produkcją rolną, a także z ochroną środowiska, alternatywnymi źródłami energii, ekologią.

 

26 listopada br. zorganizowano seminarium biznesowe na targach. PARR S.A. wraz z Polsko-Duńską Izbą Gospodarczą przedstawiła charakterystykę polsko-duńskich stosunków gospodarczych, w tym możliwości współpracy biznesowej, badawczej i technologicznej dla partnerów w obu krajach. Była to również doskonała okazja do promocji atrakcyjności inwestycyjnej Pomorza, prezentacji jego potencjału w branży eko-technologii, ochrony środowiska i OZE. Podczas targów zorganizowano także matchmaking dla firm. Firmy promowały się również na stoisku Ambasady Polskiej, która objęła patronatem misję gospodarczą.

„Wiemy, że Dania przoduje w technologiach ekologicznych. Podczas tej kampanii promocyjnej pokazaliśmy, że polskie firmy w ciągu ostatnich lat stały się równie innowacyjne w tej dziedzinie" – mówi Bartosz Świtała, organizator misji gospodarczej z ramienia PARR S.A.

stoisko Ambasady Polskiej na targach Agromek - delegacja z Pomorzadelegacja firm z Pomorza na targach Agromek

W skład delegacji weszło 5 firm wybranych w ramach konkursu, są to Ekowat Wind ze Słupska, Flowair z Gdyni, Przedsiębiorstwo Budowlane Ekoinbud z Gdańska, Stakom z Tuchomia oraz Solpower z Chojnic. Misja do Dani była okazją dla firm do zaprezentowania swojej oferty, a przede wszystkim, do nawiązania bezpośrednich kontaktów i relacji biznesowych z zagranicznymi firmami.

Nie tylko biznes.

Uczestnicy odwiedzili i poznali specyfikę działania parku naukowo-technologicznego Agro Business Park, który kładzie silny nacisk na przedsiębiorczość i innowacje w rolnictwie, żywności, bioenergii i technologii środowiskowych. Następnie zwiedzano referencyjną biogazownię, zlokalizowaną w kompleksie Parku. Na koniec misji udano się na południe Danii do Sonderborga. W ramach inicjatywy „ProjectZero", której wizją jest stworzenie zero-emisyjnego miasta Sonderborg do 2029 r., poznano bardzo ciekawy model zrównoważonego rozwoju.

delegacja firm z Pomorza w Agrobusiness Parkdelegacja firm z Pomorza w Agrobusiness Parkdelegacja firm z Pomorza w biogazowni 1

- „We współpracy możemy osiągać coraz bardziej ambitne cele energetyczne i klimatyczne aby dzięki temu tworzyć więcej nowych „zielonych" miejsc pracy" – mówi Peter Rathje, Dyrektor z Project Zero. Dzięki projektowi dotychczas zatrudnienie znalazło 800 osób w regionie Sonderborga.

delegacja firm z Pomorza w ProjectZero

Holistyczne podejście Duńczyków pokazuje jak w efektywny sposób można połączyć współpracę pomiędzy partnerstwem publiczno-prywatnym, technologiami, biznesem i ... nowym myśleniem. Priorytetem numer jeden jest efektywność energetyczna i generowanie energii z odnawialnych źródeł. Dowodem na to jest bardzo szeroka działalność znanej firmy Danfoss, która koncentruje się na rozwiązaniach ds. ochrony klimatu i efektywności energetycznej. Ich rozwiązania technologiczne stosowane są na całym świecie. Uczestnicy misji odwiedzili siedzibę główną tej firmy w Nordborgu Firma Danfoss jest obecna również na Pomorzu w miejscowości Tuchom, gdzie produkuje urządzenia dla sektora ciepłowniczego.

delegacja firm z Pomorza w Danfossdelegacja firm z Pomorza w Danfoss

Misja gospodarcza organizowana była przez Pomorską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. ze Słupska w ramach projektu „INWESTUJ W POMORSKIE II" współfinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013.

- „Dotychczas zrealizowaliśmy 4 misje gospodarcze, do Danii, Norwegii, Szwecji i Niemiec. Obecnie nasz Zespół projektowy przygotowuje się do organizacji kolejnej misji do Finlandii. W planach jest również międzynarodowa konferencja mająca na celu wzmocnienie współpracy i wymiany doświadczeń. W Słupsku spotkają się partnerzy ze wszystkich odwiedzanych krajów aby wymienić się swoimi doświadczeniami w rozwoju nowoczesnych rozwiązań dyskutować nad implementowaniem wspólnych pomysłów i projektów z branży ICT, OZE i ekotechnologii" – podsumowuje Mirosław Kamiński, Prezes PARR.

PARR S.A. zarządza Słupską Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz Słupskim Inkubatorem Technologicznym.

Patronat honorowy nad projektem objęli Ministerstwo Gospodarki, Marszałek Województwa Pomorskiego, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Misje wspiera również Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza i AHK.

Opracowanie tekstu: Bartosz Świtała, Kierownik Projektu.

 

Delegacja 5 pomorskich firm z branży eko-technologii nawiązywała kontakty biznesowe i pozyskała cenną wiedzę branżową na targach Agromek 2014 w Danii.