Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. ze Słupska zorganizowała dwie misje gospodarcze do Szwecji i Niemiec. Dzięki wyjazdom pomorskie firmy promowały się i miały okazję na pozyskanie dobrych praktyk i poznanie innowacyjnych rozwiązań w branży teleinformatycznej i OZE. To szansa na znalezienie partnera biznesowego i rozwiniecie działalności na rynkach zagranicznych.

20140401 105919Misja do Szwecji odbyła się w dniach 1-3 kwietnia br. Sześć firm odwiedziło targi IT Solutions EXPO 2014 w Goteborgu, gdzie we współpracy z Invest in Pomerania, Agencją M-Promotion (Poland-IT) oraz siostrzaną agencją rozwoju Regionu Goteborg zorganizowano polsko-szwedzkie seminarium biznesowe „Polish-Swedish ICT Meeting Point". Seminarium uroczyście otworzył Konsul Generalny Ambasady Polskiej w Halmstad Bo Chronier. W trakcie spotkania zaprezentowano sektor ICT w Polsce i na Pomorzu oraz subregion Słupski. Z kolei polscy przedsiębiorcy zapoznali się ze specyfiką branży ICT w zachodniej Szwecji oraz z możliwością współpracy z firmami szwedzkimi.

Misję do Szwecji uważam za bardzo udaną, nie tylko ze względu na udział w targach czy też seminarium, czego owocem jest wiele obiecujących kontaktów, ale także dzięki możliwości bliższego poznania i zbudowania relacji z osobami reprezentującymi inne firmy z województwa pomorskiego, czyli uczestnikami tej misji (...). Czasami trzeba wyjechać gdzieś daleko, żeby móc porozmawiać z osobą pracującą na co dzień „za ścianą". Mam nadzieję, że zarówno kontakty zagraniczne, jaki i te z uczestnikami misji, zaowocują w niedługim czasie poważną współpracą biznesową – podsumował po misji Arkadiusz Śmigielski, Prezes Zarządu OptiMedi Sp. z o.o.

Najważniejszą częścią seminarium były prezentacje polskich firm, po których odbyły się rozmowy B2B pomiędzy firmami polskimi i szwedzkimi. Na seminarium połączone z networkingiem przybyło łącznie 10 szwedzkich firm. W misji do Szwecji wzięły udział m.in. 3 firmy ze Słupska: OpitMedi, OptiNav oraz Kaliop Poland. Pozostałe firmy działają w Trójmieście: ITFS, Yellow-Dot oraz JIT Solutions.

"Udział w zorganizowanej przez PARR misji firm z branży ICT do Szwecji był dobrym pomysłem szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw chcących poznać realia ważnego rynku skandynawskiego. Kaliop Poland nawiązał ważne kontakty szczególnie z organizacjami otoczenia biznesu. Tego typu wyjazdy to początek zazwyczaj długiej drogi do prowadzenia działań biznesowych na nowych rynkach" mówił po misji Dariusz Głażewski Prezes Zarządu Kaliop Poland Sp. z o.o.

Uczestnicy misji odwiedzili także park naukowo-technologiczny Lindholmen, gdzie mogli zapoznać się z dobrymi praktykami przy realizacji projektów B+R. Uczestnikom zaprezentowano przykładowe projekty pokazujące współpracę środowisk naukowych, biznesu oraz władz, a także rolę parku jako integratora i koordynatora tej współpracy. Misja została objęta patronatem Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Polskiej w Sztokholmie oraz przez Skandynawsko-Polską Izbę Gospodarczą.

DSC07443W dniach 8-11 kwietnia 2014 r. cztery pomorskie firmy działające w branży odnawialnych źródeł energii wzięły udział w misji gospodarczej do Niemiec. Oprócz spotkań z firmami z tego sektora oraz możliwości rozmów z potencjalnymi partnerami, jednym z głównych punktów wyjazdu do Niemiec był udział w targach "Hannover Messe 2014". Firmy, które wzięły udział w misji pochodzą z różnych części woj. pomorskiego: EKOTEC z Kwidzyna, AutomaEKO i Ekoinbud Sp. z o.o. z Trójmiasta oraz Eco Resources z Cierzni w Gminie Debrzno.

We współpracy z Polsko-Niemiecką Izbą Handlową i Wydziałem Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Polskiej z Berlina zorganizowano giełdę kooperacyjną. Na spotkanie przybyło 11 niemieckich firm zainteresowanych współpracą. Giełdę uroczyście otworzyła Pani Katarzyna Rzeźniczek – Radca Handlowy przy WPHI Ambasady RP w Berlinie oraz Mirosław Kamiński – Prezes Zarządu PARR S.A.

"Zorganizowana misja gospodarcza obejmująca wyjazd do Niemiec umożliwiła nam poszerzenie kręgu kontrahentów i pozyskanie dostawców zaawansowanych technologicznie urządzeń do przetwarzania i sterowania urządzeniami działającymi w oparciu o Odnawialne Źródła Energii. Godne uwagi firmy reprezentujące rynek zachodnio-europejski poznane na giełdzie kooperacyjnej pozwoliły owocnie wykorzystać czas poświęcony na zapoznanie i wizyty studyjne. Efektem tych rozmów jest rozpoczęcie współpracy z większością firm, które wykazały wstępne zainteresowanie ofertą naszej firmy" – skomentował po misji Pan Bartosz Iwicki, właściciel firmy AutomaEKO z Gdyni.

Podczas 4 godzinnej sesji match-making'owej firmy miały okazję na zaprezentowanie swojej działalności i tym samym zachęcenie niemieckich partnerów do współpracy.

„Giełda kooperacyjna to jedna z ciekawszych form nawiązywania relacji biznesowych, a którą mieliśmy dotychczas do czynienia. Sam udział w targach z punktu widzenia zwiedzającego nigdy nie daje tyle możliwości i komfortu co planowane spotkanie z partnerem biznesowym w miejscu do tego wyznaczonym. Spotkania odbyte w ramach giełdy pozwoliły na nawiązanie relacji z podmiotami, które działają branży OZE od wielu lat, jednakże nie miały dotychczas styczności z polskim, bardzo perspektywicznym dla tego sektora, rynku. Sam udział w giełdzie pozwolił nam na nawiązanie współpracy z jednym z producentów turbin, który jest obecny na naszym rodzimym rynku, jednakże nie stosujący unikalnych narzędzi umożliwiających wzrost sprzedaży. Za takie narzędzie uważamy właśnie nasze rozwiązanie w postaci autorskiej aplikacji do zarządzania projektami inwestycyjnymi w energetyce wiatrowej. W chwili obecnej dysponujemy bazą ponad 1500 projektów pojedynczych elektrowni wiatrowych, czy też farm wiatrowych będących na różnym etapie zaawansowania. Sama baza daje możliwość docierania do wąskiej grupy klientów, która nas interesuje, a to z kolei może wpłynąć na skuteczność działań marketingowych i wzrost sprzedaży produktów. Pomimo krótkiego czasu, jaki upłynął od giełdy kooperacyjnej, jesteśmy na etapie planowania spotkania roboczego z partnerem w Polsce" mówi Michał Kłonowski współwłaściciel firmy Eco-Resources z Cierzni.

Dla firm zorganizowano również wizyty studyjne, których celem było pozyskanie dobrych praktyk w branży OZE. Zwiedzano największą elektrownię fotowoltaiczną w Europie, zlokalizowaną pod Templinem, Hamburski Klaster Energii Odnawialnej i Centrum Fotowoltaiki i Energii Odnawialnej przy parku naukowo-technologicznym Aldershof w Berlinie.

Podczas misji delegację wspierali przedstawiciele Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Berlinie.

Obydwie misje zostały poprzedzone warsztatami dot. różnic kulturowych w biznesie oraz specyfiki rynku w krajach docelowych.

„Półmetek projektu "Inwestuj w Pomorskie 2" za nami - zakończyliśmy dwie z czterech misji gospodarczych. Łącznie w misjach wzięło udział dziesięć firm z województwa Pomorskiego. Już dziś zachęcamy firmy do udziału w kolejnych misjach do Danii i Norwegi, które przewidziane są na drugie półrocze 2014 r." mówi Bartosz Świtała, Kierownik Projektu.

Misje gospodarcze organizowane są w ramach projektu pt. „INWESTUJ W POMORSKIE II – Promocja atrakcyjności inwestycyjnej regionu województwa pomorskiego w krajach Skandynawskich i Niemczech" współfinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013, którego PARR S.A. jest beneficjentem. Honorowy patronat: Ministerstwo Gospodarki i Marszałek Województwa Pomorskiego.

Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. zarządza Słupską Specjalną Strefą Ekonomiczną i Słupskim Inkubatorem Technologicznym. Od 20 lat wspieramy rozwój przedsiębiorczości i aktywność gospodarczą przedsiębiorców na Pomorzu. „W ostatnim czasie obserwujemy wzmożone zainteresowanie inwestorów ze Skandynawii, zarówno pod kątem inwestowania w naszym regionie, jak i kooperacją z firmami polskimi. Jest wiele ciekawych i innowacyjnych rozwiązań w krajach skandynawskich i w Niemczech, które można przenieść i wdrożyć na naszym terenie.Liczymy na owocną współpracę bilateralną wśród firm biorących udział w projekcie" – Mirosław Kamiński, Prezes PARR S.A.


Celem projektu jest promocja i wsparcie międzynarodowej aktywności pomorskich przedsiębiorstw (MŚP) oraz promocja atrakcyjności inwestycyjnej woj. Pomorskiego w krajach Skandynawskich i Niemczech. Projekt zakłada organizację 5 wyjazdowych zagranicznych misji gospodarczych do krajów Skandynawii (Norwegia, Dania, Szwecja, Finlandia) oraz Niemiec. Branże priorytetowe: ICT, odnawialne źródła energii oraz ekotechnologie.

W trakcie wyjazdów planowane są udziały w targach, organizacja spotkań B2B z przedsiębiorcami, przedstawicielami klastrów i parków technologicznych. Dla zrekrutowanych przedsiębiorców zorganizowane zostaną również warsztaty przedwyjazdowe, których główną tematyką będzie wzmocnienie aktywności międzynarodowej poprzez ukazanie różnic kulturowych w biznesie oraz specyfiki rynków w krajach docelowych.

Zapraszamy przedsiębiorców z Pomorza do udziału w projekcie!

Okres realizacji projektu: 01.09.2013 r. – 30.06.2015 r.

Więcej informacji można uzyskać w Biurze Projektu:
Tel: 59 840 11 73
Fax: 59 841 32 61
E-mail: invest@parr.slupsk.pl

Zachęcamy również do śledzenia naszego profilu na Facebook'u: facebook.com/SlupskSEZ 

 

Osoby kontaktowe:
Bartosz Świtała, Kierownik Projektu – kom. 604 450 206, bartek@parr.slupsk.pl
Marcin Ingielewicz, Koordynator ds. Organizacji i Promocji, marcin.ingielewicz@sit.slupsk.pl

Patronat honorowy:

jasne-poziom-eng jpeglogo MarshalPomorskie h70logo NorwegianEmbassy h70logo MPG h70invest in Poland 70

Nasi partnerzy:

 logo investinpomerania h70logo wphi-en h70

loga eu

Projekt jest finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013
Oś priorytetowa: 1 – Rozwój i innowacje w MŚP, Działanie: 1.6 Promocja gospodarcza regionu
Poddziałanie: 1.6.2. Wspieranie międzynarodowej aktywności pomorskich przedsiębiorstw.


SIT logo kolor v9

Wystartuj z nami

logo SSSE pl

Inwestuj z nami

logo PARR pl

Rozwijaj się z nami