Przedstawiciele Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz 4 firm z Pomorza w dniach 7-20 czerwca 2018r. wzięli udział w międzynarodowym seminarium w Chinach pt. „Seminar on Economic & Technological Park Cooperation for Central and Eastern European Countries in 2018”. Wydarzenie dedykowane było do przedstawicieli biznesu i administracji rządowej z krajów stowarzyszonych w ramach inicjatywy „16+1”.

 

Czy inicjatywa „16+1” przyczyni się do pogłębienia współpracy gospodarczej pomiędzy Chinami a krajami EŚW?
Przedstawiciele Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz 4 firm z Pomorza w dniach 7-20 czerwca 2018r. wzięli udział w międzynarodowym seminarium w Chinach pt. „Seminar on Economic & Technological Park Cooperation for Central and Eastern European Countries in 2018”. Wydarzenie dedykowane było do przedstawicieli biznesu i administracji rządowej z krajów stowarzyszonych w ramach inicjatywy „16+1”. Polska była reprezentowana przez grupę 8 osób, przy udziale i koordynacji Polsko-Chińskiej Izby Przemysłowo Handlowej. Organizatorem seminarium była Academy for International Business Officials (AIBO) oraz Ministerstwo Handlu w Chinach (MOFCOM).

Inicjatywę 16+1, czyli platformę współpracy Chin z państwami Europy Środkowo-Wschodniej, zainaugurowano w 2012r. w Warszawie. Jej celem jest pogłębienie współpracy gospodarczej, zwiększanie wymiany handlowej i wzajemny rozwój. Oprócz Polski stowarzyszone są następujące kraje: Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Macedonia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Rumunia oraz Węgry.

1
2

Ningbo.
Seminarium rozpoczęto w Ningbo, mieście portowym, zlokalizowanym nad Morzem Południowochińskim. Tam uczestnicy zwiedzili targi „4th China-CEEC Investment and Trade Expo”, które odbywały się w dniach 8-11 czerwca 2018r., gdzie wystawiały się wszystkie kraje stowarzyszone w inicjatywie „16+1”. Na polskim stoisku zorganizowanym przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu promowało się 29 firm. Były też firmy z Pomorza, a dominującym produktem był bursztyn.

3

4

5

W trakcie trwania EXPO równolegle odbywały się inne imprezy towarzyszące, w tym ceremonia otwarcia „Youth Entrepreneurship and Innovation Center CEEC” w Ningbo, czy „A bite of CEEC, Food and Culture Exhibition”. Na polskim stoisku odwiedzający mogli degustować krajowe produkty spożywcze i poznać polską kulturę i kuchnię. W programie Seminarium była również wizyta w Uniwersytecie Nottigham w Ningbo, przy którym działa Ningbo CEEC Cooperation Institute (Ningbo Maritime Silk Road Institute).

6

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie portu handlowego Ningbo-Zhoushan. Warto podkreślić, że Pomorze posiada bezpośrednie połączenie morskie z Ningbo. W 2011 r. Deepwater Container Terminal Gdańsk (DCT) otworzył pierwsze bezpośrednie połączenie między Chinami a Polską. Jest to obecnie największy i najszybciej rozwijający się polski terminal z najnowocześniejszym zapleczem technicznym i stanowi „hub” dla transportu towarów, nie tylko do i z Polski, ale także sąsiednich krajów nadbałtyckich, łącząc je z Chinami.

Pekin.
Podczas seminarium w Pekinie strona chińska prezentowała swoje doświadczenia w dążeniu do rozwoju gospodarczego, m.in. w ramach „reformy otwarcia”. Rozpoczęte w 1978r. przemiany w Chinach objęły nie tylko sferę gospodarczą, polityczną i ideologiczną, ale i wiele innych dziedzin. W sferze gospodarczej realizowane są takie inicjatywy jak m.in. Nowy Jedwabny Szlak, czy przedmiotowa inicjatywa „16+1”.

7

8
Ponadto, reprezentanci Słupskiej SSE oraz przedsiębiorcy z Pomorza (z branży energetycznej, elektrycznej, ICT oraz recyklingu) spotkali się z przedstawicielami Pomorskiego Biura w Chinach. W dniu 15 czerwca 2018r. zorganizowano dla nich seminarium pt. „Beijing, Chaoyang – Pomorskie, Slupsk Economic and Trade Cooperation Seminar”. Spotkanie odbyło się w siedzibie The Investment Promotion Bureau of Chaoyang District, zlokalizowanym w najważniejszej pod względem gospodarczym 3-milionowej dzielnicy Pekinu, Chaoyang. Podczas seminarium zaprezentowano atrakcyjność inwestycyjną Pomorza, ofertę Słupskiej SSE oraz potencjał subregionu słupskiego. Przedsiębiorcy mieli okazję przedstawić oferty swoich produktów i usług, a także nawiązać kontakty z chińskimi firmami.

Delegaci spotkali się także z przedstawicielami Wydziału Ekonomicznego Ambasady RP w Pekinie.

Biuro Pomorskie w Chinach.
Biuro Pomorskie w Chinach z siedzibą w Pekinie powstało w styczniu 2009 roku, jego celem jest wspieranie pomorskich przedsiębiorców, a także promocja Pomorza w Chinach. W maju 2011 roku na mocy listu intencyjnego podpisanego pomiędzy Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, Urzędami Miejskimi Trójmiasta i Słupska, Strefami Ekonomicznymi (Pomorską i Słupską) oraz licznymi organizacjami biznesowymi przekształcono je w przedstawicielstwo gospodarcze regionu pomorskiego w ChRL. We wrześniu 2017 roku dodatkowo podpisano umowę z Agencją Rozwoju Pomorza S.A. na usługi w ramach programu „Pomorski Broker Eksportowy. Kompleksowy system wspierania rozwoju eksportu w województwie pomorskim”. W zakresie tego porozumienia Biuro świadczy bezpłatne usługi dla mikro, małych i średnich firm z siedzibą w województwie pomorskim oraz instytucji otoczenia biznesu działających na rzecz tych firm. Zakres usług obejmuje m.in. znalezienie partnerów biznesowych, weryfikacje kontrahentów, tłumaczenie materiałów o firmie i produktach na j. mandaryński, przygotowaniem pobytu biznesowego w ChRL, spotkań B2B, a także organizowanie misji gospodarczych i targowych .
Informacje o najbliższych wydarzeniach realizowanych przez Pomorskie Biuro w Chinach można znaleźć tutaj: http://www.biuropomorskie.pl/pl/wiadomosci/2018 . Ponadto, na jesień 2018r. planowane jest spotkanie w Słupsku, kierowane dla lokalnych firm zainteresowanych ekspansją zagraniczną do Chin (szczegóły zostaną podane wkrótce).

Chińskie inwestycje na Pomorzu i w Polsce.
Udział w międzynarodowym seminarium AIBO był dobrą okazją do pogłębienia wiedzy nt. uwarunkowań chińskiej gospodarki, dwustronnego zrozumienia, a także do wymiany doświadczeń pomiędzy uczestnikami ze wszystkich krajów. Nie mniej ważne było poznanie kultury, historii, zróżnicowanej przyrody i obyczajów Państwa Środka. Przedstawiciele SSSE dowiedzieli się także jak funkcjonują chińskie parki przemysłowe, strefy ekonomiczne i strefy wolnego handlu, a także pozyskali praktyczne wskazówki dot. oczekiwań chińskich inwestorów.

Warto przytoczyć, że na Pomorzu dotychczas zainwestowały trzy chińskie firmy, są to: ChiPolBrok (pierwsze polsko-chińskie joint venture), Chunxing oraz China International Maritime Containers. Jeśli chodzi o pozostałe regiony Polski to zainwestowały takie firmy jak: Liugong w Stalowej Woli, Xiangyang w Kraśniku, Everbright w Mławie i w Krośnie (są to głównie przejęcia firm) oraz inwestycja typu greenfield firmy Nuctech w Kobyłce. Polskie firmy, które zainwestowały w Chinach to: Davis International – tekstylia, Selena - materiały budowlane, Boryszew - materiały klimatyzacyjne oraz Famur i Fasing - produkcja wyposażenia i sprzętu górniczego.

9

Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna posiada bogate portfolio ponad 500 hektarów terenów inwestycyjnych zlokalizowanych na Pomorzu Środkowym. W ramach wchodzącej w życie ustawy o wspieraniu inwestycji, czyli rządowego programu „Polska Stefa Inwestycji”, w opracowaniu jest Plan Rozwoju dla obszaru oddziaływania SSSE. Strategicznym działaniem będzie nie tylko wspieranie rozwoju inwestycji oraz eksportu polskich MŚP, ale również pozyskiwanie bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Według rejonizacji, określonej przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Słupska SSE będzie regionalnym punktem dla inwestorów w 126 gminach na terenie 21 powiatów w 3 województwach: pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

 

Wprowadził: BS, 29.06.2018r.