komercjalizacjaW dniu 12 czerwca 2017r. gościliśmy w Słupskim Inkubatorze Technologicznym Panią Kathleen Graham z Amerykańskiej Agencji ds. Ochrony Środowiska, która podczas warsztatu dla lokalnej społeczności podzieliła się dobrymi praktykami i doświadczeniami w zakresie transferu technologii i komercjalizacji wiedzy. Spotkanie było współorganizowane z Ambasadą USA z Warszawy.

W dniu 12.06.2017r. Słupski Inkubator Technologiczny (SIT) odwiedziła Pani Kathleen Graham – Regionalny Koordynator Programu FTTA (przepisy rządu federalnego dotyczące transferu technologii) w Agencji ds. Ochrony Środowiska oraz Pani Alison Behling, Sekretarz ds. Środowiska, Nauki, Zdrowia i Nowych Technologii w Sekcji Ekonomicznej Ambasady USA w Warszawie.

Wizyta Pani Kathleen w Słupsku została zainicjowana i zorganizowana przez Pomorską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. wraz z Ambasadą Stanów Zjednoczonych Ameryki z Warszawy. Spotkanie było częścią tzw. „Science Fellowship Programe”, realizowanego przez Ambasadę USA i miało na celu przekazanie dobrych praktyk i amerykańskich doświadczeń w zakresie transferu technologii i komercjalizacji wiedzy.

zdjecie Kathleen GrahamKathleen Graham posiada 10 letnie doświadczenie w przekuwaniu technologii rządowych w sukcesy komercyjne. Prowadzi negocjacje w obszarze współpracy naukowej i umów licencyjnych dotyczących kolaboracji administracji rządowej, uniwersytetów i biznesu. Zajmuje się również marketingiem technologii rządowych oraz monitorowaniem wskaźników skuteczności/użyteczności programów. Kathleen jako Przewodnicząca Komitetu Stanowego i Samorządu Terytorialnego Federalnego Konsorcjum Laboratorium Transferu Technologii (FLC - Federal Laboratory Constortium) kieruje pracami na rzecz transferu technologii w rządzie amerykańskim.

 

Wizyta w Słupsku składała się z 3 części – prezentacji lokalnego potencjału, w tym zwiedzane SIT, spotkania wewnętrznego oraz otwartego warsztatu, na który zostali zaproszeni przedstawiciele lokalnego biznesu, uczelni wyższych oraz przedstawicielie samorządów miasta i gminy Słupsk.

IMG 1139a

Pierwsza część wizyty miała za zadanie pokazanie potencjału Słupska i zaprezentowanie nowoczesnych i innowacyjnych przedsiębiorstw działających w Słupskim Inkubatorze Technologicznym – goście odwiedzili dwie firmy:
MP-Technology Sp. z o.o. oraz Optinav Sp. z o.o.

IMG 1146

Ponadto goście zwiedzili cały obiekt SIT, w tym specjalistyczne pracownie: Automatyki, Robotyki i Systemów Wizyjnych oraz Odnawialnych Źródeł Energii, które stanowią olbrzymi atut Regionu w rozwoju nowych technologii.

IMG 1157

Następnie zorganizowano wewnętrzne spotkanie z przedstawicielami PARR S.A. i dyskutowano nt. możliwości podjęcia szeroko pojętej współpracy naszego regionu z USA. Zaprezentowano dotychczasową działalność Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. i jej plany rozwojowe. Przedstawiono na czym polega i jak funkcjonuje Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna i Słupski Inkubator Technologiczny. Mówiono także o lokalnych problemach i barierach, ale przedstawiono też wiele inicjatyw, aktywności i działań Agencji nakierowanych na ich zniwelowanie.

Na koniec dnia zorganizowano otwarte warsztaty dla lokalnej społeczności. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele lokalnego biznesu, uczelni wyższych oraz przedstawicielie samorządów miasta i gminy Słupsk oraz uczniowie liceum ogólnokształcącego nr II ze Słupska.

IMG 1181

Pierwszą część warsztatów stanowiła prezentacja (do pobrania poniżej) pani Kathleen Graham nt. amerykańskich doświadczeń w komercjalizacji technologii, w tym sposobu rejestrowania patentów, ich kupowania, kosztach i możliwościach wdrażania technologii. Zaprezentowano wiele studiów przypadków, w tym małych amerykańskich miast, porównywalnych do Słupska (pod względem ilości mieszkańców), które dzięki swoim staraniom stały się jednymi z najnowocześniejszych centrów B+R w Stanach Zjednoczonych. Wskazano też różne działania jakie podejmują amerykańskie uczelnie, by transferować efekty prac studentów i naukowców. Jedna zasadnicza różnica pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską to przede wszystkim inny sposób finansowania tego typu inicjatyw – w USA koordynuje i dotuje je amerykański rząd.

IMG 1182

Następnie p. Dominika Gregorek z Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Słupsku zaprezentowała dostępne regionalne fundusze skierowane na badania, rozwój i komercjalizację wiedzy. Obecnie ogłoszono konkurs na wsparcie dotacyjne z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. pomorskiego w ramach działania 1.1.1 Ekspansja przez innowacje. Program daje możliwość pozyskania finansowania na działalność B+R dla firm (w ewentualnych partnerstwach z m.in. jednostkami naukowymi IOB, szkołami wyższymi, instytutami B+R itp.).

IMG 1191

Po części prezentacyjnej rozpoczęto sesję pytań i dyskusję z zaproszonymi uczestnikami spotkania. Dyskutowano m.in. o barierach Słupska w rozwoju kształcenia kadry i nowoczesnych technologii m.in. związanych z brakiem technicznej uczelni wyższej w mieście. Z ramienia Akademii Pomorskiej głos zabrał rektor – Prof. Zbigniew Osadowski. Zaprezentował działalność instytucji i problemy z jakimi boryka się uczelnia oraz plany na najbliższą przyszłość – m.in. realizacja przedsięwzięcia pn. Słupski Ośrodek Akademicki. Warto przytoczyć, że w ramach tej inicjatywy planuje się utworzenie nowych praktycznych kierunków ukierunkowanych na potrzeby gospodarki, pozwalające stworzyć ofertę wychodzącą naprzeciw potrzebom rynku pracy. Warto też podkreślić, że dzięki realizacji tego projektu opracowane zostaną programy kształcenia z udziałem pracodawców subregionu, w czym uczelnię wspierać będą jako partnerzy projektowi: PARR/Słupski Inkubator Technologiczny i Słupska Izba Przemysłowo-Handlowa.

Specjalności inżynierskie, które już od roku akademickiego 2017/2018 poszerzą ofertę edukacyjną AP to: materiałoznawstwo, programowanie w robotyce i automatyce, programowanie aplikacji mobilnych i internetowych, odnawialne źródła energii, przyrodnicze zarządzanie przestrzenią miejską, gospodarka komunalna i wodno-ściekowa. W ramach projektu SOA zostaną uruchomione oprócz ww. specjalności inżynierskich również nowe specjalności w trzech obszarach oczekiwanych przez gospodarkę subregionu: Inteligentne Technologie (ochrona cyberprzestrzeni, cybermedia, cyberzagrożenia, analiza danych w Business Intelligence), Energetyka i Środowisko (ekoenergetyka, biomonitoring i zrównoważony rozwój, oraz Turystyka i Zdrowie (fizjoterapia w medycynie uzdrowiskowej, rehabilitacja w opiece geriatrycznej).

Akademia Pomorska wyraziła również zainteresowanie nawiązaniem współpracy z uczelniami ze Stanów, które skutecznie prowadzą działalność transferu technologii i komercjalizacji wiedzy, m.in. w zakresie nauk przyrodniczych.

IMG 1187a

Podczas dyskusji zasugerowano także stworzenie platformy współpracy (np. poprzez organizację otwartych spotkań) w Słupsku, która mogłaby zaowocować wypracowaniem modelu rozwoju miasta i podniesienia jego innowacyjności, być może w przyszłości dając podbudowę pod centrum transferu technologii. Celem miałoby być rozpoczęcie dialogu pomiędzy wszystkimi istotnymi partnerami lokalnego ekosystemu gospodarczego, czyli samorządów, przedsiębiorców, instytucji otoczenia biznesu oraz uczelni wyższej, dla obrania najbardziej optymalnego, dopasowanego do potrzeb naszego miasta kierunku rozwoju.

Po oficjalnej części uczestnicy słupskiego spotkania mieli okazję na indywidualne rozmowy z Panią Kathleen Graham.


Byłam bardzo zadowolona z mojej wizyty w Słupsku i jestem wdzięczna, że mogłam się tyle dowiedzieć o Słupskim Inkubatorze Technologicznym oraz wysiłkach w regionie by rozszerzyć możliwości gospodarcze Słupska. Inkubator ma dynamiczną sieć firm a Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego nadaje impetu rozwojowi gospodarki w regionie. Czekam z niecierpliwością na ekspansję działań w tym obszarze” - powiedziała Kathleen Graham po wizycie w Słupsku.

Celem całościowej wizyty Pani Kathleen Graham w Polsce w ramach programu US Embassy Science Fellowship jest m.in. rozpoznanie możliwości współpracy z polskimi instytucjami w zakresie wzmacniania nauki, technologii i innowacji, współpracy między instytucjami szkolnictwa wyższego, przemysłu sektora prywatnego i rządowych podmiotów, a także identyfikacji roli korporacyjnej oraz zakres finansowania innowacji i badań naukowych na uniwersytetach.

Poprosiliśmy Panią Kathleen, żeby po zakończeniu jej wizyty w Polsce (odbywającej się w ramach programu US Embassy Science Fellowship) przekazała nam swoje spostrzeżenia i postarała się wskazać rekomendacje i możliwe kierunki rozwoju i ulepszenia innowacyjności w regionie słupskim” – podsumowuje Bartosz Świtała, który z ramienia PARR koordynował wizytę gości z Ambasady USA.

 

Materiały do pobrania:

  1. "Technology Transfer Strategies" - prezentacja Kathleen Graham - kliknij i pobierz
  2. Komercjalizacja wiedzy - Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, Poddziałanie 1.1.1 „Ekspansja przez innowacje – wsparcie dotacyjne” - prezentacja LPIFE - kliknij i pobierz

 

Opracowanie tekstu:
Zespół ds. Promocji i Pozyskiwania Inwestorów w PARR S.A.

SIT logo kolor v9

Wystartuj z nami

logo SSSE pl

Inwestuj z nami

logo PARR pl

Rozwijaj się z nami