Ubiegły rok firma HYDRO-NAVAL ze Słupska zakończyła zdobyciem głównej nagrody w konkursie „Firma Zaangażowana Społecznie. Konkurs adresowany jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność w woj. pomorskim, a jego celem jest wyłonienie najciekawszych i najlepiej wdrożonych praktyk z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR).

Firmę HYDRO-NAVAL doceniono przede wszystkim za własne działania edukacyjne, które zostały podjęte w przedsiębiorstwie z myślą o kształceniu młodzieży w zawodzie technik-mechanik.

klasa patronacka01Kształcenie zawodowe jest takim obszarem edukacji, który ściśle wiąże się z rynkiem pracy. Dlatego też wpływ pracodawców na proces kształcenia zawodowego powinien być uwzględniony w jego planowanie i realizację tak, aby zniwelować rozdźwięk, jaki występuje w relacji edukacja – rynek pracy. Jednak niewiele firm decyduje się na współpracę z placówkami oświatowymi, głównie z powodu braku wypracowanych wzorców lub w obawie przed żmudnymi i skomplikowanymi procedurami, które towarzyszą nawiązaniu takiej współpracy. Firma HYDRO-NAVAL podjęła takie wyzwanie i pod koniec 2014 roku zainicjowała utworzenie specjalnych klas pod swoim patronatem we współpracy z dwiema lokalnymi szkołami ponadgimnazjalnymi. Strony tego przedsięwzięcia zobowiązały się do realizacji wspólnych projektów związanych z podnoszeniem poziomu edukacji oraz zintensyfikowaniem praktycznego kształcenia zawodowego i wzbogaceniem go o najnowsze osiągnięcia techniczne.

Utworzenie przez HYDRO-NAVAL klas patronackich jest odpowiedzią na oczekiwanie lokalnego rynku pracodawców na fachowców w branży metalowej. Wiele firm w regionie słupskim firm stale odczuwa deficyt rąk do pracy, głównie specjalistów i fachowców w obróbce metalu. Zachęcenie więc młodzieży do zdobycia zawodu technik-mechanik w warunkach zaoferowanych przez HYDRO-NAVAL daje gwarancję zatrudnienia w przyszłości i być może zatrzyma młodych ludzi w tym regionie. Przyjmując młodych praktykantów, Spółka zobowiązała się zapoznać uczniów i udzielić im dostępu do nowoczesnych technologii realizując przy tym rozszerzony program nauczania przedmiotów technicznych.

Firma dobrze się przygotowała do realizacji tego przedsięwzięcia. Odpowiednio wyposażono pomieszczenie na salę dydaktyczną, a uczniów zaopatrzono w ubrania robocze i sprzęt ochrony osobistej. Oprócz podstawowego szkolenia BHP, uczniowie zapoznali się z rozszerzonym szkoleniem w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dopiero po tym przystąpiono do realizacji rozszerzonego programu kształcenia praktycznego i teoretycznego. W tym celu został zatrudniony nauczyciel praktycznej nauki zawodu z długoletnim doświadczeniem pedagogicznym, który nawiązał bardzo dobry kontakt z młodzieżą i pomógł uczniom sprawnie pokonać bariery adaptacyjne w zakładzie.

klasa patronacka03- Klasy patronackie w tak dobrze zorganizowanej firmie jak HYDRO-NAVAL to dobry pomysł. Cieszę się, że powstały. Uczniowie mogą zdobyć odpowiednie przygotowanie do zawodu w atmosferze odbywającej się produkcji. Od pierwszych zajęć są zainteresowani, słuchają, pytają, chcą jak najwięcej wiedzieć o tym co dzieje się w zakładzie. Myślę, że będą z nich ludzie, bo widać zacięcie i chce się im uczyć. W firmie od podstaw poznają zasady montażu, posługiwanie się narzędziami pomiarowymi, krok po kroku, cierpliwie uczą się rysunku technicznego. Jestem zwolennikiem tego, żeby uczeń sam coś zrobił, co utwierdzi go w przekonaniu, że się nadaje. Dlatego daję im do wykonania proste detale. Każdy stara się wykonać jak najlepiej swoje zadanie i staje się dumny ze swojej pracy, bo ona daje mu zadowolenie – mówi Ryszard Ograbek, nauczyciel praktycznej nauki zawodu w HYDRO-NAVAL.

W założeniu klasy patronackie w firmie staną się kuźnią fachowców, którzy po skończonej nauce bez problemów znajdą zatrudnienie w innych firmach branży metalowej zarówno w kraju i zagranicą.

Dyplom I miejsce 001Właśnie za takie działania HYDRO-NAVAL otrzymał tytuł „Firmy Zaangażowanej Społecznie Pomorskiego Sektora MŚP 2015”. Kapituła konkursu uznała, że poprzez organizację dobrych zajęć praktycznych oraz realizację rozszerzonego programu nauczania przedmiotów technicznych, HYDRO-NAVAL popularyzuje właściwe podejście do edukacji technicznej przez młodych ludzi. Stwarza im perspektywy rozwoju zawodowego, wspomaga przy tym lokalną społeczność, a uczniów wyposaża w aktualną wiedzę i pożądane kwalifikacje. Dodatkowym atutem, który był premiowany przez organizatorów konkursu jest fakt, że działania strategiczne są realizowane w dłuższej perspektywie czasowej i we współpracy z przedstawicielami środowisk edukacyjnych i partnerów społecznych.

Utworzenie klas patronackich zostało również uznane za dobrą praktykę CSR czyli społecznej odpowiedzialności biznesu. Zgodnie z jej ideą, organizatorzy konkursu poszukują przykładów działań, wykraczających poza wymogi prawa i jednocześnie takich, które wspierają daną społeczność lokalną i przyczyniają się do budowania z nią relacji.

- Jesteśmy dumni z tej nagrody, chcemy popularyzować kształcenie zawodowe i jego wagę dla lokalnych przedsiębiorców. Odczuwamy braki kadrowe spowodowane marginalizacją szkolnictwa zawodowego. Uważamy, że uczeń powinien uczestniczyć w rynku pracy w trakcie kształcenia. Dzięki temu zdecydowanie lepsza będzie jego pozycja, gdy trafi na ten rynek na stałe. Kształcenie na potrzeby konkretnego dającego gwarancję zatrudnienia i pozyskanie cenionych umiejętności i uprawnień jest najlepszym rozwiązaniem dla młodego ucznia, dla pracodawcy i dla szkoły – mówi Magdalena Gannon, Wicedyrektor ds. HR i CSR w Spółce HYDRO-NAVAL.

Przedstawiciele Spółki HYDRO-NAVAL są przekonani, że inwestując długofalowo we współpracę ze szkołami zwiększają szanse swojej firmy na pozyskanie wysoko wykwalifikowanych pracowników. Szkoły zaś przyznają, że bez współpracy z pracodawcami, nie mają szans na kształcenie w zawodzie w rzeczywistych warunkach pracy, ani też nie mają możliwości zapoznania uczniów z nowymi technologiami. Pośrednio odbiorcami tego przedsięwzięcia jest też lokalna społeczność, w tym inni pracodawcy, dla których absolwenci klas patronackich będą stanowić wykwalifikowaną kadrę dobrze przygotowanych pracowników.


obiekt06HYDRO-NAVAL Sp. z o.o. jest od ponad 35 lat certyfikowanym producentem i dostawcą urządzeń dla przemysłu morskiego. Zakład działający w Słupsku produkuje ponadto wyposażenie dla branży offshore oraz cywilnych i wojskowych jednostek pływających. Firma dysponuje własnym biurem technologicznym i nowoczesną halą produkcyjno-remontową wyposażoną w zdalnie monitorowaną sieć spawalniczą, maszyny CNC do obróbki stali, komory śrutownicze i kabinę lakierniczą.
Dodatkowym atutem spółki są certyfikaty: systemu jakości ISO 9001:2008, ISO 3834-2:2005 dotyczący spawania materiałów metalowych, certyfikat AQAP 2120:2009 dla kontraktów wojskowych, a także atesty Wojskowego Dozoru Technicznego i uznanych towarzystw klasyfikacyjnych (DNV, LR, ABS). Spółka działa w oparciu o międzynarodowe normy dotyczące bezpieczeństwa, ochrony środowiska i odpowiedzialności społecznej.

Źródło: HYDRO-NAVAL Sp. z o.o.

SIT logo kolor v9

Wystartuj z nami

logo SSSE pl

Inwestuj z nami

logo PARR pl

Rozwijaj się z nami