Rok szkolny 2014/2015 Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło Rokiem Zawodowców. Istotą tego projektu jest, by szkoły zawodowe nie były postrzegane jako szkoły drugiego wyboru, a kształcenie zawodowe dostosowane było do potrzeb rynku pracy i przedsiębiorców. Dlatego Gimnazjum nr 2 im. Roberta Schumana w Wałczu podjęło współpracę z zakładami pracy zlokalizowanymi w Podstrefie „Wałcz" Słupskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Przedstawiciele wałeckich przedsiębiorstw chętnie spotykali się z uczniami klas III naszego gimnazjum i opowiadali o kierunkach aktywizacji gospodarczej Wałcza. Dla uczniów klas III, którzy w tym roku szkolnym stanęli przed wyborem dalszego profilu nauczania i zdobycia zawodu spotkania były doskonałą formą zrozumienia lokalnego rynku pracy i jego potrzeb. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom dzisiejszych pracodawców, pozwalamy młodzieży na świadomy wybór swojej przyszłości i zwiększamy szansę na podjęcie pracy w dorosły już życiu.
By ułatwić współpracę szkoły z wałeckimi przedsiębiorstwami ustalono z wychowawcami klas harmonogram spotkań.

Harmonogram spotkań i wyjść klas III

5.05.2015r. godz.11.00 Klasa III a - wyjście do Retting Heating Sp. z o.o. (przedsiębiorca Podstrefy „Wałcz" Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej). Fabryka grzejników, ul. Budowlanych 10, 78-600 Wałcz. Opiekun p. A. Komorowska, p. A. Manyś. Klasa pod opieką wychowawcy przygotowują reportaż po wyjściu do zakładu.

walcz I"O godzinie 11:00 stawiliśmy się w biurze VNH, gdzie zostaliśmy zaopatrzeni w kamizelki i okulary ochronne oraz poinstruowani na temat właściwego zachowania na hali produkcyjnej. Najważniejszą zasadą było niedotykanie żadnych urządzeń, ponieważ wszystkie były gorące. Następnie udaliśmy się na zwiedzanie zakładu pracy. Mogliśmy zobaczyć poszczególne etapy produkcji grzejników, od małych części po ich pakowanie. Dowiedzieliśmy się, na czym polega praca na poszczególnych stanowiskach w fabryce. Odwiedziliśmy też magazyn, w którym przechowywane są setki różnych grzejników. Do szkoły wyruszyliśmy z powrotem po godzinie 12:00.
Wycieczka była ciekawym doświadczeniem. Dzięki niej dowiedzieliśmy się, jak wygląda praca w tak dużej firmie działającej w naszym mieście. Część kolegów zdecydowała, że pójdzie do Szkoły Zawodowej, w której będą mogli kształtować swoje zainteresowania zawodem"

Karolina Cygan kl. III a

14.05.2015r. godz. 9.00 Klasa III b - wyjście do „Ozen" Sp. z o.o. (przedsiębiorca Podstrefy „Wałcz" Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Producent węgla drzewnego i brykietu. ul. Budowlanych 9. Opiekun p. A. Koteras, p. M. Szymańska. (obowiązuje płaskie obuwie). Wychowawca przygotowuje z klasą reportaż po wyjściu do zakładu.

walcz II„Dnia 14 maja wraz z klasą wybraliśmy się do zakładu pracy. Czteroletnia fabryka o nazwie Ozen zajmuje się produkcją węgla i brykietu drzewnego. Firma jako pierwsza w Europie zaczęła wykorzystywać energię cieplną powstałą w pyrolizie drewna do wytwarzania energii elektrycznej. W ten sposób surowiec nie jest w żadnym stopniu zmarnowany. Po placówce oprowadzał nas kierownik działu. Pokazał nam, jak wygląda organizacja pracy w zakładzie. Zaciekawieni przyglądaliśmy się pracownikom wykonującym codzienne obowiązki. Pomimo brzydkiej pogody, wycieczka do Ozenu wszystkim się spodobała. Jesteśmy wdzięczni organizatorom i kierownictwu zakładu, że mieliśmy okazję odwiedzić to miejsce. Część z nas chce wykonywać taki zawód i w związku z tym dalszą edukację kontynuować w szkole zawodowej."

Klaudia Czaińska kl. III b

19.05.2015.r. godz.12.00 Klasa III c - wyjście do „Power Tech". Produkcja wycinarek laserowych. Nowomiejska 74 E. Tel. 608217852. Opiekunowie p. M. Ferenc i p. K. Borecka. Wychowawca przygotowuje z klasą reportaż po wyjściu do zakładu.

walcz III„19 maja 2015 wraz z klasą mieliśmy okazję zobaczyć, jak funkcjonuje "od wewnątrz" firma Power-Tech, znajdująca się przy ulicy Nowomiejskiej w Wałczu. Jest to firma, która specjalizuje się w produkcji systemów wycinania laserowego, wykorzystujących najnowszą technologię laserową oraz świadczy szeroki wachlarz usług związanych z obróbką blachy. Mieliśmy okazję zwiedzić halę produkcyjną oraz zobaczyć gabinety, po których oprowadzała nas przemiła pani Magdalena Klimaszewska. Osoba ta jest odpowiedzialna za wizerunek firmy oraz reklamę produktów, które ten zakład ma w swojej ofercie. Razem z panią Klimaszewską podchodziliśmy kolejno do każdego z nich, a wtedy pracownicy w skrócie opowiadali nam, czym się zajmują. Gdy już wzbogacili naszą wiedzę na temat swojej pracy, zostaliśmy wyprowadzeni z budynku i poszliśmy zobaczyć następne pomieszczenie, w którym spotkaliśmy się z kolejnymi pracownikami i ich stanowiskami, za które odpowiadają. Na koniec naszej wycieczki, każdy z nas otrzymał ulotki i smycze z logiem firmy, po czym pożegnaliśmy się z panią i wróciliśmy bezpiecznie do szkoły."

Katarzyna Szwecka
Marika Kotowska kl. III c

26.05.2015 r. - Klasy trzecie - wyjście do Ekomech. We wtorek 26.05.2015 r. uczniowie klas trzecich Gimnazjum nr 2 w Wałczu im. Roberta Schumana w związku z "Rokiem Zawodowców" spotkali się w ramach współpracy ze Słupską Specjalną Strefą Ekonomiczną z przedstawicielami firmy Ekomech - p. Jarosławem Horodeckim oraz p. Marcinem Pyką, którzy przybyli do siedziby szkoły. Celem spotkania przedsiębiorcy z uczniami było zachęcenie młodzieży do kontynuowania nauki na kierunkach, które będą gwarantowały im zatrudnienie i ciekawą pracę. Firma została założona w 1985 roku, a jej siedziba znajduje się w Kłębowcu koło Wałcza. Główne kierunki działalności firmy to projektowanie obiektów przestrzennych i konstrukcji stalowych oraz ich wykonanie pod potrzeby klientów.

„Panowie opowiadali nam o trudnych początkach działalności i perypetiach związanych z pierwszymi zleceniami. Przybliżyli nam również działanie przedsiębiorstwa. Obecnie w zakładzie zatrudnionych jest 200 osób, z czego 20% stanowi kadra inżynieryjno – techniczna. Pracownicy wykonują swoje obowiązki rzetelnie i bardzo szybko, a priorytetem przedsiębiorstwa jest jakość i zadowolenie klientów. Dzięki temu Ekomech jest cenioną firmą, nie tylko w Polsce, ale też w Europie. Dowiedzieliśmy się, że firma budowała takie obiekty jak: centrum handlowe „Marcredo Center Szczecin", pawilon handlowy E' Leclerc w Szczecinie oraz halę produkcyjną z zapleczem socjalno - biurowym dla Drutex S.A. w Bytowie.
Później przyszedł czas na pytania. Uczniowie byli zainteresowani specyfiką pracy w tak dużej firmie, zarobkami i atmosferą panującą w zakładzie. Spotkanie wywołało na młodych duże wrażenie. Byliśmy zainteresowani szkołami zawodowymi oraz studiami inżynierskimi."

Karolina Cygan kl. III a

MK

SIT logo kolor v9

Wystartuj z nami

logo SSSE pl

Inwestuj z nami

logo PARR pl

Rozwijaj się z nami