Czy inwestorzy w SSE powinni przygotować się na kontrole?

Zmieniająca się rzeczywistość gospodarcza nie omija systemu podatkowego. W jakim stopniu zmiany te dotykają również podmioty strefowe? W rozmowie z Krystianem Bortlikiem oraz Anną Lucyga-Bierbaumer, doradcami podatkowymi i członkami Zespołu Deloitte ds. Specjalnych Stref Ekonomicznych (SSE), próbujemy odpowiedzieć na kilka pytań, które nurtują podatników strefowych.

W ostatnim czasie wprowadzanych jest wiele zmian w obszarze prawa podatkowego, przykładowo wejście w życie tzw. klauzuli obejścia prawa podatkowego czy niedawna „rewolucja” w zakresie cen transferowych. Czy są jakieś zmiany, na które szczególną uwagę powinni zwrócić przedsiębiorcy działający w specjalnych strefach ekonomicznych (SSE)?

Krystian Bortlik: Na wstępnie warto zaznaczyć, że kontrole rozliczeń CIT zdarzały się zasadniczo dosyć rzadko. W przypadku podmiotów działających na terenie SSE było one wręcz wyjątkowe. W ostatnich kilku miesiącach obserwujemy jednak dużą zmianę podejścia i działania organów podatkowych w tym zakresie, które zaczynają przyjmować odmienną postawę od dotychczasowej oraz wydają się być wyposażone w lepsze narzędzia. Już pod koniec 2015 r. i na początku 2016 r. Minister Finansów wydał kilka komunikatów, w których zapowiadał wzmożone kontrole podatkowe, które rozpocząć się miały wiosną 2016 r. Przykładowo, w komunikacie z 5 lutego 2016 r. Minister Finansów poinformował, iż w II kwartale br. przeprowadzone zostaną kontrole skoncentrowane na podmiotach, które w ubiegłych latach, pomimo znacznej dynamiki przychodów, nie zapłaciły w ogóle podatku dochodowego od osób prawnych (PDOP). Jeśli chodzi o przedsiębiorców działających na terenie specjalnych stref ekonomicznych, to do tej pory mogli oni czuć się zasadniczo bezpiecznie, bowiem kontrole w zakresie PDOP zazwyczaj ich omijały. Przytoczona zapowiedź Ministra Finansów wskazuje jednak, iż niebawem mogą oni znaleźć się pod lupą kontrolujących, ponieważ w istocie również mogą spełniać przywołane kryteria. Mamy informacje, iż takie kontrole w zakresie PDOP u „strefowiczów” już się rozpoczęły.
Ponadto, wydaje się, iż wprowadzenie jednolitego pliku kontrolnego ułatwi urzędom skarbowym m.in. typowanie podmiotów dla celów kontroli podatkowej, bowiem będą one posiadać więcej bieżących informacji na temat podatnika, na poziomie operacyjnym.

Ciąg dalszy można przeczytać na stronie Deloitte.

Opublikowano: 16.08.2016 MK

SIT logo kolor v9

Wystartuj z nami

logo SSSE pl

Inwestuj z nami

logo PARR pl

Rozwijaj się z nami